המאמץ למציאת טיפול תרופתי לנגיף הקורונה – קצת סדר בבלגן:

שלום לכולם,
כאמור ובהמשך לפוסטים הקודמים שלי, בשבועות האחרונות מתנהל מרוץ, שכיום כבר בהחלט ניתן לומר כי בהיקפו הוא חסר תקדים בתולדות האנושות, למציאת טיפול תרופתי יעיל לנגיף הקורונה.

המאמץ לטיפול תרופתי מתמקד בשלושה אפיקים:
1. הסבת תרופות קיימות בשוק לצורך טיפול בקורונה – זהו האפיק אשר נכון להיום מראה סבירות גבוהה, הן מבחינת זמינות והן מבחינת יעילות, להגיע עם בשורה משמעותית לעולם. תרופות אשר יועדו במקור כנגד נגיף האבולה, HIV, מלריה או אפילו נגד דלקת פרקים (מחקר קליני גדול מתקדם שלב נוסף היום בבוקר בניו יורק סביב העניין הזה) נבדקות בהיתכנות מואצת מאוד וכבר חלקן מראות סימנים ראשונים של הצלחה, גם בטיפול בחולים בישראל. נכון להיום זהו האפיק המבטיח ביותר למציאת פתרון, ולו חלקי, בטווח של חודשים ספורים.
2. פיתוח חיסון לנגיף הקורונה – אפיק זה גם כן מתנהל ביתר שאת, כאשר ידוע לכל העוסקים במלאכה כי גם בתרחיש האופטימי, מדובר על לפחות שנה אחת מהיום ועד להגעת חיסון (לאחר כל שלבי המחקר הניסוי והוכחת בטיחות ויעילות לשוק) יעיל לעולם. ישנם כבר מספר מחקרים קליניים מואצים בתחום הזה, כולל מחקר שהתחיל היום בבני אדם בארה”ב ומבקש ראשית לוודא את בטיחותם הפיזית של הנוטלים את החיסון, לפני כל התקדמות אם בכלל להמשך תהליך בדיקת היעילות הקלינית של החיסון כנגד הקורונה.
3. פיתוח תרופה חדשה לגמרי לחולים בנגיף – זהו האפיק אשר נמצא פחות במיקוד היומיומי של חברות התרופות בעולם, אך בהחלט גם בו מושקעים מאמצי פיתוח לא מבוטלים. הרעיון המרכזי של אפיק זה הינו פיתוח תרופה ייעודית לגמרי, משלב התכנון ועד שלב היישום, לנגיף הקורונה. החיסרון הוא כמובן שלתרופה כזו ייקח זמן רב מאוד (חודשים רבים עד שנים) להגיע לבשלות רפואית. היתרון הוא שאמורה להיות לתרופה יעילות קלינית ברמה גבוהה, אם וכאשר היא תגיע לעולם בסופו של דבר.

אני מעריך כי בטווח זמן של שבועות בודדים ואפילו (בתרחיש האופטימי) ימים, נקבל בתקווה בשורות חדשות.

אמשיך ואעדכן אתכם בלי נדר,

בברכת בריאות שלמה,

איתי אשכנזי
מנכ”ל
גיל ורדי סוכנות לביטוח בע”מ

עוד מאמרים

נגישות